Szabványosítják a
3D-szemüvegeket
2011. november 16., szerda 09:09
Viszonylag ritkán történik meg az, hogy egy iparág legnagyobb
képviselői elkezdenek együtt dolgozni annak érdekében, hogy valami jobb legyen
a jövőben. Néha azonban megteszik, jellemzően akkor, ha szabványokról van szó -
most is ennek lehetünk tanúi. A Sony, a Panasonic, a Samsung és az X6D
bejelentette, hogy együtt fognak működni azért, hogy szabványosítani tudják az
aktív lencsés 3D-szemüvegeket.
A 3D TV-k megjelenése óta gond, hogy a gyártók 3D szemüvegei nem
használhatók más gyártók kijelzőihez. Ezért jó a szabványosítás.
Négy 3D szemüveget gyártó vállalat arra törekszik, hogy egy új,
közös szabványt engedélyeztessen Bluetooth® és infravörös (IR) eszközeikre.
A szabvány
A PanasonicCorporation,
a SamsungElectronics
Co., a SonyCorporation és
az X6D Limited (XPAND 3D)
a napokban jelentette be, hogy közös együttműködéssel új technológiai
szabványra épülő aktív záras 3D szemüvegek gyártásába fognának, melyhez egy új
szabványt akarnak elfogadtatni – név szerint a „Full HD 3D szemüveg
kezdeményezés” (Full HD 3D Glasses Initative)
Az új megállapodás
értelmében a négy vállalat együttműködne a rádiófrekvenciával kommunikáló
fogyasztói eszközök fejlesztésében, beleértve minden 3D szemüveget és 3D
kijelzőt, legyen az televízió, monitor, notebook, projektor vagy házimozi.
A szabványosítás kiterjedne
többféle infravörös protokollra, melyeket az egyes 3D szemüvegek és
megjelenítők alkalmaznak – kezdve a Panasonic és az XPAND közösen
kifejlesztett protokolljain át, egészen a Samsung és Sony által alkalmazott
megvalósításokig. Ez nem csak azért lesz előny, mert a gyártók szemüvegei és a
készülékek szabadon összepárosíthatók lesznek, hanem azért is, mert a szabványt
felhasználva több cég is elkezdhet szemüvegeket gyártani, ez pedig jócskán
csökkenthetné a bolti árakat.
Mindent a
vásárlókért
A bejelentés egyedülálló
együttműködést mutat a 3D TV gyártó cégek között a 3D termékek fogyasztói
javára. A vásárlók így szabadabban kiélvezhetik a 3D élmény sajátosságait, a
jobb képminőséget, valamint – a Bluetooth®
technológiának köszönhetően – a nagyobb mozgásteret. A Bluetooth
SIG is támogatja a kezdeményezést – úgy vélik, ez csak a kezdete a
Bluetooth® technológia egy magasabb szintű otthoni kihasználásának.
Az új szabvány várható
szeptemberben lép életbe, amikor is az ennek megfelelő 3D szemüvegek gyártása
megkezdődik. A négy vállalat célja, hogy 2012-től univerzális szemüvegeket
gyártson, melyeket széles körben elterjesztene a piacon, továbbá az újonnan
kifejlesztett eszközök visszafelé is kompatibilisek legyenek a
régebbi, 2011-es 3D tévékkel és egyéb eszközökkel.
SONY - LG vita
A Sony legutóbbi
sajtóközleménye két dologra helyezi a hangsúlyt. Egyrészről megpróbálják
bizonyítani az aktív 3D technológia előnyét azzal, hogy a piaci eladásokban
mennyivel több ilyen készülék talált gazdára, másrészről kiemelik, hogy a
szemek ezzel a technológiával egyenként is teljes HD felbontást látnak. Az
előbbi érv egyszerűen nevetséges, hiszen egyetlen gyártó ad el jelenleg
polarizált 3D készüléket, az LG,
így egymagában nehezen versenyezhet az összes többi gyártó összes többi
megjelenítőjével. A második pont az egyetlen amiben valóban jobb az aktív
szemüveges megoldás a polarizáltnál. Ezzel persze az LG vitatkozik, az ő
álláspontjuk szerint minden az agyban dől el, és ha a szemek külön külön nem is
látnak teljes HD képet, a végeredmény mégis teljes HD lesz. Azt gondolom, hogy
ha az LG a technológiáját sikeresen licenszeli, és több gyártónál is
megjelenhetnek a polarizált szemüveges megoldások, akkor dől majd el, hogy
melyik a jobb megoldás, és ezt végső soron nem a gyártók, hanem mi, a vevők
fogjuk eldönteni.

