2011. november 16., szerda


Szabványosítják a 3D-szemüvegeket

2011. november 16., szerda 09:09
                
Viszonylag ritkán történik meg az, hogy egy iparág legnagyobb képviselői elkezdenek együtt dolgozni annak érdekében, hogy valami jobb legyen a jövőben. Néha azonban megteszik, jellemzően akkor, ha szabványokról van szó - most is ennek lehetünk tanúi. A Sony, a Panasonic, a Samsung és az X6D bejelentette, hogy együtt fognak működni azért, hogy szabványosítani tudják az aktív lencsés 3D-szemüvegeket.




A 3D TV-k megjelenése óta gond, hogy a gyártók 3D szemüvegei nem használhatók más gyártók kijelzőihez. Ezért jó a szabványosítás.
Négy 3D szemüveget gyártó vállalat arra törekszik, hogy egy új, közös szabványt engedélyeztessen Bluetooth® és infravörös (IR) eszközeikre.

A szabvány
PanasonicCorporation, a SamsungElectronics Co., a SonyCorporation és az X6D Limited (XPAND 3D) a napokban jelentette be, hogy közös együttműködéssel új technológiai szabványra épülő aktív záras 3D szemüvegek gyártásába fognának, melyhez egy új szabványt akarnak elfogadtatni – név szerint a „Full HD 3D szemüveg kezdeményezés” (Full HD 3D Glasses Initative)
Az új megállapodás értelmében a négy vállalat együttműködne a rádiófrekvenciával kommunikáló fogyasztói eszközök fejlesztésében, beleértve minden 3D szemüveget és 3D kijelzőt, legyen az televízió, monitor, notebook, projektor vagy házimozi.
A szabványosítás kiterjedne többféle infravörös protokollra, melyeket az egyes 3D szemüvegek és megjelenítők alkalmaznak – kezdve a Panasonic és az XPAND közösen kifejlesztett protokolljain át, egészen a Samsung és Sony által alkalmazott megvalósításokig. Ez nem csak azért lesz előny, mert a gyártók szemüvegei és a készülékek szabadon összepárosíthatók lesznek, hanem azért is, mert a szabványt felhasználva több cég is elkezdhet szemüvegeket gyártani, ez pedig jócskán csökkenthetné a bolti árakat.

Mindent a vásárlókért
A bejelentés egyedülálló együttműködést mutat a 3D TV gyártó cégek között a 3D termékek fogyasztói javára. A vásárlók így szabadabban kiélvezhetik a 3D élmény sajátosságait, a jobb képminőséget, valamint – a Bluetooth® technológiának köszönhetően – a nagyobb mozgásteret. A Bluetooth SIG is támogatja a kezdeményezést – úgy vélik, ez csak a kezdete a Bluetooth® technológia egy magasabb szintű otthoni kihasználásának.
Az új szabvány várható szeptemberben lép életbe, amikor is az ennek megfelelő 3D szemüvegek gyártása megkezdődik. A négy vállalat célja, hogy 2012-től univerzális szemüvegeket gyártson, melyeket széles körben elterjesztene a piacon, továbbá az újonnan kifejlesztett eszközök visszafelé is kompatibilisek  legyenek a régebbi, 2011-es 3D tévékkel és egyéb eszközökkel.

SONY - LG  vita
A Sony legutóbbi sajtóközleménye két dologra helyezi a hangsúlyt. Egyrészről megpróbálják bizonyítani az aktív 3D technológia előnyét azzal, hogy a piaci eladásokban mennyivel több ilyen készülék talált gazdára, másrészről kiemelik, hogy a szemek ezzel a technológiával egyenként is teljes HD felbontást látnak. Az előbbi érv egyszerűen nevetséges, hiszen egyetlen gyártó ad el jelenleg polarizált 3D készüléket, az LG, így egymagában nehezen versenyezhet az összes többi gyártó összes többi megjelenítőjével. A második pont az egyetlen amiben valóban jobb az aktív szemüveges megoldás a polarizáltnál. Ezzel persze az LG vitatkozik, az ő álláspontjuk szerint minden az agyban dől el, és ha a szemek külön külön nem is látnak teljes HD képet, a végeredmény mégis teljes HD lesz. Azt gondolom, hogy ha az LG a technológiáját sikeresen licenszeli, és több gyártónál is megjelenhetnek a polarizált szemüveges megoldások, akkor dől majd el, hogy melyik a jobb megoldás, és ezt végső soron nem a gyártók, hanem mi, a vevők fogjuk eldönteni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése